bannerkonferencje.jpg

DZIEŃ PIERWSZY – 22.10

Uroczysta inauguracja konferencji

Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą UŁ prof. zw. Zofia Wysokińska

Prodziekan Wydziału Filologicznego UŁ, Dyrektor Instytutu Kultury Współczesnej, prof. dr hab. Małgorzata Leyko

Pierwszy panel obrad

Moda i znak – czytanie kultury

– Prof. E. Tseelon, University of Leeds, Editor in chief of “Critical Studies in Fashion & Beauty”, Models of transition: the changing cultural role of the fashion model

– Prof. Yuein Liu, Chinese Academy of Social Sciences, Tradition of Zuo Tu You Shi and the Role of Pictures in Chinese Social Life

– Dr hab. A. Gomóła, UŚ, Imaginary networks – between culture and human being (Niszczenie sieci wyobrażeniowych)

Drugi panel obrad

Figury, fantomy, wizerunki

– Prof. X. Zhao, Chinese Academy of Social Sciences, Appearance and Disappearance of Statue of Confucius in Tian'anmen Square

– Dr hab. M. Michałowska, UAM, A model as a mannequin, the mannequin as the model – on the one photography by Claude Cahun (Modelka jako manekin, manekin jako modelka – o jednej fotografii Claude Cahun)

– Dr. hab. D. Sak, ASP w Łodzi, Transformation of female silhouette in fashion during PRL period (Transformacja sylwetki damskiej w modzie okresu PRL)

– Mgr K. Witas, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, A doll in the world of fashion (Lalka w wielkim świecie mody)

Przerwa na lunch

Trzeci panel obrad

Przemiany ciała / przemiany ducha

– Prof. R. Holliday, University of Leeds, Media Bodies and Cosmetic Surgery

– Dr P. Soley-Beltran, International Society for Cultural History, Editorial Board Member of “Critical Studies of Fashion and Beauty”, Reading fashion models. A cultural history of an ideal self

– Mgr, A. Ciejka, UP w Krakowie, Fashionable body over the centuries. Cultural analysis of the model's image (Modne ciało na przestrzeni wieków. Kulturowa analiza postaci modelki)

– Mgr N. Schiller, UŁ, Carnival and Lent of a fashion model – postmodern resacralization of a body (Modelka jako post, modelka jako karnawał – o resakralizacji ciała w kulturze ponowoczesnej)

Kolacja

Gala Dyplomowa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi

DZIEŃ DRUGI – 23.10

Miejsce obrad: Muzeum Sztuki MS2 / Manufaktura

Czwarty panel obrad

Ciało jako narracja

– Prof. Maxine Craig, University of California Davis, Deputy editor of “Gender and Society”, Presidents Dancing

– Dr A. M. Zarychta, PWSF,TiTV, How does the dispelled, long hair work for us? Analysis of selected covers magazines for women in the context of cultural studies and neuroesthetics (Jak działają na nas rozwiane, długie włosy? Analiza wybranych okładek magazynów dla kobiet w świetle badań kulturowych i neuroestetyki)

– Mgr M. Nawrocka, Politechnika Koszalińska, Re-inventing identity in posthuman perspective (Moda i ciało jako elementy konstruowania tożsamości w perspektywie posthumanizmu)

Piąty panel obrad

Płeć mody

– Prof. S. Kaiser, University of California Davis, Deputy editor of “Gender and Society, Place as a Fashion Subject Position: Intersectionalities with Gender and Sexualitz

– Mgr U. Konarska, Mgr M. Pawlicka, UŁ, Anima or Animus? Problem of gender in cosplay cultural phenomenom (Anima czy animus? Problem płci w zjawisku cosplayu)

– Mgr A. Grudzińska-Pham, ASP w Łodzi, The third sex of fashion (Trzecia płeć mody)

Szósty panel obrad

Przestrzeń  ekspresji / Przestrzeń subwersji

– Dr K. Kurtz, University of California Davis, ‘Swine Song’: Gaga & Resistance to the Ideology of Beauty

– Dr T. Pabedinskas, Vytautas Magnus University, Fashion as the Expression of Identity on Subculture Scene

– Dr I. Puzowska-Jastrzębska, UKW, Hobo, boho, grunge – from anti-aesthetics and contestation to “vanity fair” (Hobo, boho, grunge – od antyestetyki i kontestacji do „targowiska próżności”)

– Mgr A. Konieczyńska, UW, Albino, a disabled person, a plus size model, an old lady and a transvestite. How the contemporary fashion icons change the traditional beauty canons (Albinoska, dziewczyna na wózku, plus size, staruszka i transwestyta. Co współczesne ikony wybiegu robią z kanonami piękna?)

Lunch

Gra miejska Tu będę

Pokaz filmów poświęconych modzie Kino-moda

Pokaz świetlny poezji pod hasłem Świetlne murality

Uroczysty bankiet

DZIEŃ TRZECI – 24.10

Miejsce obrad: ASP, Centrum Nauki i Sztuki, sala kina 3D, ul. Wojska Polskiego 121

Siódmy panel obrad

Moda jako nośnik kultury

– E.E Christian, I.M. Ugochukwu, Zaris Fashion & Style Academy, Preserving our cultural heritage through fashion - the African perspective

– J. Kadiri, Zaris Fashion & Style Academy, The role of fashion photography in promoting African cultural heritage

Ósmy panel obrad

Czytanie ubioru

– Prof. zw. J. Ślósarska, UŁ, Trickster outfit of Anna Phreedom Messenger (Triksterowski strój Anny Phreedom Messenger)

– Mgr W. Witosław, KUL, The meanings of women’s dresses in Polish baroque poetry (Semantyka kobiecego stroju w poezji polskiego baroku)

– Dr hab. Mariusz Gołąb, UŁ, Women, Narrative and Natural Things or a  Thing of Nature? (Kobiety, narracja i rzeczy naturalne czy rzecz natury?)

Dziewiąty panel obrad

Spektakl mody

– Dr hab. M. Bartosiak, UŁ, Dynamics of audio-visuality in modelling a theatrical event (Dynamika audiowizualności w modelowaniu zdarzenia teatralnego)

– Dr J. Dziewit, UŚ, From Antonioni’s “Blow-up” to Maxmodels website. Fashion photography as a field of analysis of tool conditions of culture (Od „Powiększenia” M. Antonioniego do serwisu Maxmodels. Fotografia mody jako pole analizy narzędziowych uwarunkowań kultury)

Zamknięcie obrad

Lunch

W dniach od 21.10 do 26.10, w pasażu handlowym Manufaktury oraz Muzeum Fabryki można będzie oglądać wystawy towarzyszące konferencji.