Zajęcia fakultatywne / "Miłość a świat kultury" / dr Irena Hübner

Tytuł: Miłość a świat kultury

Osoba prowadząca: dr Irena Hübner

Zajęcia poświęcone będą rozważaniom nad utrwalonymi w kulturze sposobami myślenia i mówienia o miłości łączącej kobietę i mężczyznę. Analizie i interpretacji poddane zostaną – pogrupowane w układzie problemowym – teksty zrealizowane w różnych epokach i w różnych dziedzinach sztuki (od mitów greckich przez inscenizacje dramatów, opery, liryczne wyznania, opowieści i ich ekranizacje, filmy, po malarstwo i rzeźbę). Celem zajęć będzie rekonstrukcja kulturowo utrwalonych wzorców miłości.

Dla studentów z twórczego pisania przewidziane są prace literackie (epickie, poetyckie, scenariuszowe itp.). Inni uczestnicy mogą albo włączyć się w realizację tego twórczego zadania, podejmując własne próby artystyczne, albo przygotować prezentację multimedialną jednego z przewidzianych do omówienia problemów.

1. 1. Miłość zakazana.

2. 2. Miłość pokonana.

3. 3. Miłość zwycięska.

4. 4. Miłość „czysta”.

5. 5. Miłość w ogrodzie ziemskich rozkoszy.

6. 6. Miłość sentymentalna (czułość serca).

7. 7. Miłość i flirt (rokoko).

8. 8. Miłość libertyńska.

9. 9. Miłość nieszczęśliwa: niespełniona, nieodwzajemniona, niszcząca.

1. 1. Waldemar Kuligowski, Siedem szkiców do antropologii miłości, Poznań 2002.

2. 2. Waldemar Kuligowski, Miłość na Zachodzie. Historia antropologiczna, Poznań 2004.

3. 3. Waldemar Kuligowski, Antropologia, miłość, badanie kultury: zapomniane związki, http://cyfrowaetnografia.pl/Content/4996/17_kuligowski.pdf [4. 07. 2016]

4. 4. Niklas Luhmann, Semantyka miłości. O kodowaniu intymności, przeł. J. Łoziński, Warszawa 2003.

5. 5. Włodzimierz Pawluczuk, Miłość ponowoczesna, Oficyna Wydawnicza Stopka, Łomża 2006.

6. 6. Denis de Rougemont, Miłość a świat kultury zachodniej, wyd. I: 1968, wyd II: 1999, Warszawa, Instytut Wydawniczy PAX.

7. 7. Denis de Rougemont, Mity o miłości, Warszawa 2002, Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik".

8. 8. Pełna lista tekstów kultury przedstawiona zostanie na pierwszym spotkaniu podczas prezentacji szczegółowego programu zajęć.