Zajęcia fakultatywne / "Sztuka w świecie znaków" / dr Irena Hübner

Tytuł: Sztuka w świecie znaków
Osoba prowadząca: dr Irena Hübner

Jednym z ważniejszych pytań stawianych sztuce jest to, które dotyczy możliwości tworzenia w niej i przekazywania przez nią znaczeń. Stało się ono wyjątkowo istotne w ostatnim stuleciu, czasie dzieł abstrakcyjnych, ale nękało odbiorców zawsze, gdy stykali się ze sztukami tzw. nieprzedstawiającymi, za jakie uchodzą i dziś m. in. architektura i muzyka. Na zajęciach spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o znaczenie/-a w sztuce, odwołując się do rozpraw z dziedziny semiotyki oraz wykorzystując zdobytą wiedzę do poszukiwania sensów utworów realizowanych w różnych dyscyplinach, różnych epokach i stylach.

Dla studentów z twórczego pisania przewidziane są drobne prace literackie. Inni uczestnicy mogą albo włączyć się w realizację tego twórczego zadania, podejmując własne próby artystyczne, albo przygotować prezentację multimedialną jednego z przewidzianych do omówienia problemów.

1. Znak – jego funkcja, budowa, typologia.

2. Znak a świat kultury – kultura a świat znaków.

3. System znakowy a „język sztuki”.

4. Znakowy charakter wypowiedzi artystycznej (tekstu sztuki).

5. Znak i znaczenie w: malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce instrumentalnej, filmie, literaturze.

6. Znakowość a rozumienie dzieła sztuki (ćwiczenia interpretacyjne).

1. E. Benveniste, Semiologia języka [w:] Znak, styl, konwencja, opr. M. Głowiński, Warszawa 1977.

2. M. Dufrenne, Czy sztuka jest językiem? [w:] Antologia współczesnej estetyki francuskiej, przedm. W. Tatarkiewicz, wyb., wstęp, noty o aut. I. Wojnar, Warszawa 1980.

3. Ikoniczność znaku. Słowo – przedmiot – obraz – gest, (red.) E. Tabakowska, Kraków 2006.

4. Sztuka w świecie znaków, wybrał, przeł., słowem wstępnym i bibliogr. opatrzył B. Żyłko, Gdańsk 2002.

5. T. Tomaszkiewicz, Przekład audiowizualny, Warszawa 2008.

6. S. Wysłouch, Literatura a sztuki wizualne, Warszawa 1994.

7. Dzieła artystyczne (przykłady): Pieter Brueghel, Pejzaż z upadkiem Ikara, abstrakcje Pieta Mondriana i Wilhelma Sasnala, Modest Musorgski, Obrazki z wystawy, (Moonbot Studio) Fantastyczne latające książki Pana Morrisa Lessmorre’a, Gertruda Stein, Czułe guziczki.

8. Pełna lista tekstów kultury przedstawiona zostanie na pierwszym spotkaniu podczas prezentacji szczegółowego programu zajęć.