Moduł: Korespondencja sztuk / "Teksty dla teatru" / dr Piotr Olkusz

Moduł: Korespondencja sztuk
Tytuł: Teksty dla teatru

Osoba prowadząca: dr Piotr Olkusz

Dla kierunków: III rok kulturoznawstwa I stopnia – zajęcia fakultatywne z modułów

Poziom studiów: I stopień

Punktacja: 4 ETSC

W dwudziestym wieku język dramatu uległ wielu twórczym kryzysom (P. Szondi, J.-P. Sarrazac) – zakwestionowano jego zdolność do realistycznego przedstawiania sytuacji komunikacyjnej między postaciami przypominającymi charakterem osoby znane z rzeczywistości. Struktura dramatu odchodziła od wyznaczników gatunkowych, a z czasem wzorcową postawą dramatopisarską stawało się wręcz jej dostosowywanie, za każdym razem na nowo, do konkretnej historii czy problemu. To odejście od form dramatycznych przyczyniło się między innymi do zatarcia – widocznych już na poziomie edytorskim – różnic między utworem dramatycznym a innymi rodzajami literackimi. I choć trudno wskazać kierunek inspiracji, to nie sposób nie zauważyć, że także praktyka teatralna coraz dowolniej traktowała swoje związki z realistyczną sytuacją komunikacyjną, każąc aktorom interpretować teksty coraz mniej przypominające dramaty z akcją, fabułą, charakterami itd. A jednak tekst pisany wciąż znajduje swoje miejsce na scenie – sięgają po niego nawet twórcy widowisk niegdyś nie wykorzystujących słowa (np. choreografowie), coraz ważniejsze stają się interpretacje librett, zaś w teatrze dramatycznym coraz częściej scenariusze przedstawień pisane są bezpośrednio w trakcie prób, nierzadko przez samych reżyserów bądź blisko z nimi współpracujących dramaturgów. Mimo kryzysu form dramatycznych teatr w XXI wieku wciąż jednak sięga po teksty, jakby nie przejmując się tym, czy ich autor nazwał je dramatami, czy też nie.

Po ukończeniu kursu student:

1. Potrafi wskazać i opisać najważniejsze przemiany języka dramatycznego w dwudziestym wieku mające wpływ na kształt współcześnie pisanych tekstów dla teatru.

2. Potrafi analizować teksty wykorzystywane w dzisiejszym teatrze nie odwołując się do strategii typowych dla analizy dramaturgii realistycznej.

3. Potrafi wskazać i scharakteryzować różnorodne postawy dzisiejszych twórców teatralnych wobec tekstu, a także autorów literackich wobec sceny.

4. Samodzielnie wyszukuje w różnych źródłach i poddaje krytycznej ocenie informacje związane z problemami wymienionymi w programie zajęć, przygotowując niedługie teksty naukowe dotyczące utworów i/lub zagadnień wymienionych w programie zajęć [K1A_U01; K1A_U03; K1A_U14; K1A_U15].

5. Dyskutuje na tematy związane z problematyką zajęć i broni własnego stanowiska, przestrzegając obowiązku merytorycznego argumentowania z wykorzystaniem poglądów różnych autorów oraz zasad logiki [K1A_U11; K1A_U12].

6. Ma świadomość: (a) poziomu swojej wiedzy na temat związków między kulturą a światem, w którym jest tworzona (b) umiejętności zdobytych podczas zajęć i kształci potrzebę samodoskonalenia zawodowego oraz osobistego [K1A_K01].

1. Kryzy formy dramatycznej u progu nowoczesności.

2. Teatr absurdu i niewiara w sceniczną mimesis.

3. Kreacja zbiorowa i scenariusz jako zapis/opis spektaklu.

4. Postdramatyczność jako cecha dramatyczności?

5. Rozpad struktury i nowe próby zapisu dramatu.

6. Wybrane utwory Heinera Müllera, Bernarda-Marie Koltèsa, Michela Vinavera, Elfriede Jelinek, Petera Handke, Yasminy Rezy, Tadeusza Różewicza.

7. Współcześni autorzy polscy: Dorota Masłowska, Paweł Demirski, Zyta Rudzka, Weronika Murek.

8. Tekst w teatrze Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieplaka, Anny Augustynowicz.

Sposoby i kryteria oceny:

Ocena udziału w dyskusji w trakcie zajęć (50%) ocena eseju (do wyboru jeden z pięciu tematów przedstawionych przez prowadzącego; 50%)

Dyskusja. Prezentacja multimedialna. Elementy wykładu informacyjnego i problemowego.

1. P. Szondi, Teoria nowoczesnego dramatu: 1890-1950, Warszawa 1976

2. H.-T. Lehmann, Teatr postdramatyczny, przeł. D. Sajewska, M. Sugiera, Kraków 2004

3. Słownik dramatu nowoczesnego i najnowszego, red. J.-P. Sarrazac, przeł. M. Borowski, M. Sugiera, Kraków 2007

4. Elementy dramatu. Analizy diagnostyczne, red. M. Borowski, M. Sugiera, Kraków 2009

5. Wybrane teksty dla dramatu publikowane na łamach miesięcznika „Dialog”.

Opisy zajęć modułowych