Moduł: Narracje kulturowe / "Współczesne kino francuskie" / mgr Marta Kasprzak

Moduł: Narracje kulturowe

Tytuł: Współczesne kino francuskie

Osoba prowadząca: mgr Marta Kasprzak

Dla kierunków: kulturoznawstwo I rok – w ramach zajęć modułowych; filmoznawstwo (przedmiot rekomendowany), nowe media - zajęcia fakultatywne

Poziom studiów: I stopień

Punktacja: 4ECTS

Celem zajęć będzie analiza tendencji obecnych we współczesnym kinie francuskim. Omówiona zostanie twórczość filmowa należąca do nurtów cinéma du look, new french extremism, beur cinema i cinéma de banlieue oraz produkcje zaliczane w poczet kina gatunków. Zajęcia będą również stanowiły próbę monograficznego ujęcia dorobku artystycznego najbardziej uznanych francuskich reżyserów. Uczestnicy zajęć zyskają możliwość przyjrzenia się sylwetkom i filmografiom twórców takich jak Jacques Audiard, Luc Besson, Dany Boon, Leox Carax, Patrice Chéreau, Bruno Dumont, Jean-Pierre Jeunet, Patrice Leconte, Gaspar Noé czy François Ozon. Formuła fakultetu obejmie projekcje fragmentów filmów, lekturę tekstów oraz wykład konwersatoryjny z elementami metody ćwiczeń przedmiotowych.

brak

Po zakończeniu zajęć z przedmiotu student:

1. Student ma uporządkowaną wiedzę ogólną obejmującą terminologię i metodologię z zakresu filmoznawstwa.

2. Student zna podstawowe nurty i gatunki dominujące we współczesnym kinie.

3. Student posługuje się podstawowymi ujęciami, paradygmatami badawczymi i pojęciami właściwymi dla filmoznawstwa.

4. Student logicznie rozumuje, formułuje wnioski i dowody, argumentuje wykorzystując poglądy różnych uczonych.

5. Student (w języku polskim) tworzy typowe prace pisemne, spełniające wymogi stawiane tekstom naukowym, dotyczące zagadnień szczegółowych w dziedzinie analizy i interpretacji dzieł filmowych.

Analiza wiodących i peryferyjnych nurtów obecnych we współczesnym kinie francuskim oraz przegląd i ocena twórczości wybranych francuskich reżyserów.

Obecność na zajęciach (maksymalnie 2 nieobecności w semestrze)

Aktywne uczestnictwo w dyskusji

Praca zaliczeniowa

Konwersatorium